PRAKTYKA AFIRMACJI. AFIRMACJE – FAKTY I MITY

afirmacje

Dowiedz się, jakie afirmacje nie działają

Afirmacje to pozytywne sformułowania, które stanowią formę autosugestii. Afirmacje mają pomagać zmieniać na lepsze osobowość, siebie, życie.

Afirmacje są stosowane w psychoterapii i w rozwoju osobistym.

Jednakże bardzo często zdarza się, że moi kursanci twierdzą, że afirmacje w znanej wersji książkowej czy z płyt nie działają.

Dlaczego tak się dzieje i co trzeba zrobić, aby afirmacje były skuteczne? Tego dowiesz się w tym wpisie.

KIEDY AFIRMACJE NIE DZIAŁAJĄ.  AFIRMACJE – FAKTY I MITY

MIT 1. AFIRMACJE TRZEBA PISAĆ

W popularnych książkach o afirmacjach autorzy piszą, że należy afirmacje pisać.

Pisanie afirmacji jednak nie przynosi rezultatów.

Dlaczego pisanie afirmacji nie działa?

Kiedy piszesz, nie koncentrujesz się na tym, co piszesz. Przypomnij sobie czasy szkolne. Pamiętasz, jak musiałeś szybko pisać, aby zdążyć przed starciem tablicy? Albo dlatego, że nauczyciel szybko dyktował? Odpowiedz sobie teraz szczerze, co pamiętasz z takich zajęć? Nic. Bo koncentrowałeś się na bezmyślnym pisaniu, gdyż na zaangażowanie nie było czasu. Nawet być może nie do końca wiedziałeś, co piszesz. A praca z Podświadomością wymaga zaangażowania, w innym przypadku nie daje efektów.

Pamiętam, że podczas moich pierwszych doświadczeń z afirmacjami zapisałam wiele zeszytów. Jedyne, co z tego wyniosłam, to ból ręki, zniecierpliwienie, zniechęcenie i mnóstwo zbędnej makulatury + nauka, że taka metoda jest nieskuteczna.

MIT 2 – AFIRMACJE TRZEBA PISAĆ TAK: „JA…, TY… ON/A…”

Autorzy przekonują, że masz pisać afirmacje w stylu: „Ja, Dariusz zasługuję na radość, ty Dariusz zasługujesz na radość, on Dariusz zasługuje na radość”. Tak według ich powinieneś  pisać o sobie.

Czy to ma sens?

Nie.

Bo czy naprawdę mówisz o sobie „On Dariusz”? Nie. Używasz wyrażenia „ja” i je właśnie powinieneś stosować.

MIT 3 – MOŻESZ SŁUCHAĆ AFIRMACJI PRZY ZMYWANIU, JEŹDZIE SAMOCHODEM CZY KIEDY ŚPISZ I BĘDĄ DZIAŁAĆ

Jest to oczywiście nieprawda, co potwierdza cała rzesza osób, które np. puszczały sobie nagrane afirmacje do snu (w tym ja). Zero efektów.

Dlaczego?

Afirmacje mają działać na Podświadomość, a żeby ona na nie zwróciła uwagę,  należy się zaangażować w afirmacje – zarówno mentalnie, jak i emocjonalnie i zmysłowo. Trudno mówić o takim zaangażowaniu, kiedy śpisz czy zmywasz.

MIT 4 – PODŚWIADOMOŚĆ NIE ROZUMIE SŁOWA „NIE”

Podświadomość bardzo dobrze rozumie słowo „nie”. Prosty przykład. Masz dziecko lub zwierzę w domu? Jak się te istoty zachowują, kiedy krzykniesz „Nie!” albo „Nie wolno”. Oczywiście, od razu widać, że i małe dziecko i nawet zwierzę doskonale rozumie znaczenie słowa „nie”. A te istot funkcjonują na poziomie podświadomym właśnie.

Tak więc Podświadomość rozumie, co oznacza słowo „nie”. Problem w tym, że obok nie często jest w źle skonstruowanej afirmacji jakieś negatywne słowo. Huna mówi: „To, na czym się koncentrujesz rośnie, gdyż energia podąża za uwagą”. Kiedy więc koncentrujesz się na myśli „Nie boli mnie głowa”, koncentrujesz się na bólu. Tak więc nie chodzi tu o słowo „nie”, tylko o słowo, które obok tegoż „nie” występuje.

Afirmacje działają, ale nie w wydaniu opartym o mity.

Jak więc sprawić, aby móc w pełni cieszyć się  mocą efektywnych afirmacji?

O tym napiszę za tydzień.

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.astrosalus.pl

www.magia-zycia.com.pl

www.kosmetyka-fitness.pl