Jesteś tutaj: GŁÓWNA > PARAPSYCHOLOGIA > NIEWIDZIALNOŚĆ

NIEWIDZIALNYM BYĆ


Niewidzialna
Czy można stać się niewidzialnym?
W niektórych legendach i podaniach mamy do czynienia z siłami, które czynią niewidzialnymi. W polskich opowieściach ludowych występowała np. czapka niewidka. Wystarczyło ją założyć, aby stać się niewidocznym dla otoczenia.
W literaturze obcojęzycznej mogła być to peleryna lub magiczny pierścień.

Tyle podania, ale czy istnieje dziś realna możliwość stania się niewidzialnym? A może najlepiej najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co czyni nas widzialnymi?

Niewidzialna Ciała stałe są zbudowane zwykle z ciasno upakowanych atomów. Między tymi atomami jest niewielka przestrzeń. Światło nie może przez nią przejść, dlatego obiekty te są widoczne.

W gazach i cieczach zwykle atomy są bardziej od siebie oddalone, w związku z tym światło łatwo przechodzi pomiędzy nimi. Dlatego są one przezroczyste.

Bywa jednak, że i niektóre ciała stałe są przezroczyste - np. kryształy. Dlaczego one są przezroczyste, skoro atomy są w nich tak samo ciasno upakowane, jak i w innych ciałach stałych?

Niewidzialna Dlatego, że kryształy mają budowę regularną. To powoduje, że światło może znaleźć sporo ścieżek, którymi może przejść przez kryształ. Dzięki temu wygląda on, jakby był przezroczysty.

Niektóre procesy mogą uczynić przezroczystym obiekt stały, którego atomy są ułożone w sposób przypadkowy. Jest to ogrzanie do wysokiej temperatury i ochłodzenie. Tak powstaje szkło.

Czy istnieje jednak możliwość, aby dowolny obiekt nieprzezroczysty stał się niewidzialny?

Od jakiegoś czasu tak. Umożliwiają to tak zwane metamateriały. Metamateriały to specjalne materiały, które czynią niewidzialnym dowolny obiekt. Pierwszy raz zostały one z powodzeniem użyte w 2006 roku przez badaczy z Uniwersytetu Duke'a w Durham w stanie Karolina Północna i z Imperial College w Londynie.

Metamateriały tworzy się przez umieszczanie w pewnych substancjach małych implantów. Te implanty powodują, że fale elektromagnetyczne zachowują się inaczej, niż zwykle. Metamateriały zakrzywiają promieniowanie, podobnie, jak zakrzywia się bieg rzeki, która opływa głaz. Dzięki temu to, co obejmuje metamateriał pozostaje niewidoczne.

Obecnie produkowane są metamateriały, które zakrzywiają różnego rodzaju promieniowania, a nie tylko promieniowanie mikrofalowe. Efekty ich działania można zobaczyć na poniższych obrazkach. Są już prototypy peleryn, które czynią niewidzialnym. Legenda stała się faktem.

Niewidzialna Ciekawe jest to, że możliwość istnienia metamateriałów po raz pierwszy teoretycznie rozważał radziecki dawno temu, bo w 1967 roku fizyk Wiktor Wiesiełago, a pierwszy działający metamateriał został stworzony dopiero 39 lat później To dowodzi, że często coś, co jest obecnie uznane za fantastykę, stanie się prawdą za jakiś czas.

Więcej dowiesz się z kursu AKADEMIA MAGII
Zapraszamy na kurs.


Masz pytania? Chcesz zapisać się na kurs? Skontaktuj się

Telefon: 506-320-330 uwaga: (nie odbieram, kiedy prowadzę kursy - mam wtedy zwykle wyciszony telefon; po kursie oddzwaniam, o ile nie jest na to zbyt późno i jeśli zostaje mi wysłana wiadomość sms z prośbą o oddzwonienie).
E-mail:
Na wiadomości odpowiadam regularnie.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza:
foxyform (name - imię, subject - temat, message - wiadomość, send message - wyślij wiadomość, antispam protection - wpisz w okienko obok tekst z obrazka - ochrona antyspamowa; czerwona gwiazdka - pola obowiązkowe).


KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!