CZY ISTNIEJĄ ĆWICZENIA MOGĄCE ZWIELOKROTNIĆ LICZBĘ HELIS DNA

DNA

Czy da się zwiększać liczbę helis DNA?

Na youtube niejednokrotnie można spotkać się z filmikami osób, które twierdzą, że za pomocą wymyślonych przez nich ćwiczeń możesz zwielokrotnić liczbę helis w łańcuchu DNA.

Przekonują cię oni, że te praktyki mogą spowodować, że twoje helisy będą podwójne, potrójne, czy nawet dwunastokrotne.

Czy mówią oni prawdę?

Czy da się spowodować, aby pojedyncza helisa DNA została zwielokrotniona?

CO TO JEST DNA

DNA to inaczej kwas dezoksyrybonukleinowy. To łańcuch połączonych ze sobą w różnej sekwencji aminokwasów.

DNA, podobnie, jak RNA stanowi informację o danym organizmie. Rodzaj informacji zależy od kolejności aminokwasów w łańcuchu DNA.

DNA, jak i RNA znajduje się w jądrze każdej komórki budującej organizm.

CZY DA SIĘ ZWIELOKROTNIĆ LICZBĘ HELIS W DNA

DNANa Ziemi zostały odkryte następujące rodzaje helis DNA:

  • jednoniciowa,
  • dwuniciowa (jedna pełna helisa DNA),
  • trójniciowa,
  • czteroniciowa (podwójna helisa DNA).

Naukowcy twierdzą, że pojawienie się w organizmie podwójnej helisy może mieć związek z zapadalnością na nowotwory.

Twój youtubowiec obiecywał ci, że zwielokrotnisz za pomocą jego ćwiczeń liczbę helis DNA? Cóż, lepiej go nie słuchaj, bo możesz zachorować na raka.

Nigdy nie zostały odkryte potrójne, czterokrotne, czy dziesięciokrotne helisy DNA. Takie nośniki po prostu na Ziemi nie istnieją. Tak więc nie jest prawdą, że da się zwiększyć liczbę helis DNA za pomocą jakichkolwiek ćwiczeń. Osoby, które usiłują ci to wmówić, nie mają elementarnej wiedzy z zakresu genetyki. Genetyka za moich czasów była nauczana na czwartym roku liceum.

Skoro potrójne i jeszcze bardziej zwielokrotnione helisy DNA nie istnieją, to oczywisty jest w związku z tym wniosek, że nie ma ćwiczeń, które zwielokrotniają liczbę helis w DNA.

CZY ISTNIEJĄ ĆWICZENIA WPŁYWAJĄCE NA DNA

Tak, istnieją ćwiczenia, które wpływają na DNA i jest to udowodnione naukowo. Jednakże nie zwielokrotniają one liczby helis DNA, a tylko uaktywniają lub dezaktywują pewne geny.

Każdy z was ma „trefne” geny związane z chorobami dziedzicznymi. Jednakże to, czy one się uaktywnią, czy też nie, zależy tylko od was. Co więcej, badania naukowe wykazały, że  możecie aktywować za pomocą pewnych działań geny związane z dobrym zdrowiem i długowiecznością.

Jakie to działania?

  • techniki relaksu,
  • medytacja,
  • uczucie miłości,
  • uprawianie sportu,
  • siła woli.

Siła woli z tej grupy jest czynnikiem najsłabszym.

Stres, uczucie nienawiści i brak aktywności fizycznej uaktywniają geny związane z niższą odpornością na choroby i krótszym czasem życia.

EKSPERYMENT Z ODDZIAŁYWANIEM NA DNA

DNAPodzielono badaną grupę osób, które miały próbować rozplątywać lub zwijać łańcuch DNA na trzy podgrupy: jedna miała usiłować oddziaływać na DNA w probówce tylko za pomocą siły woli, druga poprzez siłę woli w relaksie, a trzecia miała użyć do tego celu siły woli będąc w relaksie i odczuwając miłość.

Najsilniej oddziaływała trzecia grupa, po niej był druga, a najgorsze wyniki miała pierwsza.

Aby dobrze medytować najpierw musisz opanować techniki relaksu, bo medytacja jest stanem bardzo pogłębionego relaksu. Jeśli temat technik relaksu jest ci obcy, możesz go opanować poprzez szkolenie online – przez platformę e-learning, bez wychodzenia z domu. Do tego celu wystarczy ci tylko komputer z dostępem do Internetu, albo kurs osobisty. Takie szkolenie możesz znaleźć tu:

http://astrosalus.pl/techniki-relaksu-kurs-online.html

PODSUMOWANIE: CZY MOŻNA ZWIELOKRATNIAĆ LICZBĘ HELIS DNA. CZY MOŻNA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB ODDZIAŁYWAĆ NA DNA

Nie można zwielokrotniać liczby helis DNA za pomocą żadnych ćwiczeń. Co więcej, potrójne czy jeszcze bardziej zwielokrotnione helisy DNA na Ziemi nie istnieją. Ponadto występowanie u człowieka podwójnej helisy DNA wiąże się z chorowaniem na nowotwory.

Istnieją ćwiczenia wpływające na DNA – uaktywniające korzystne geny, dezaktywujące szkodliwe. Są to: relaks, medytacja, miłość, sport.

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.magia-zycia.com.pl

www.kosmetyka-fitness.pl