DUCHY W ZAMKU W KIELCACH – nawiedzone zamki w Polsce

Pałac Biskupi w Kielcach

Pałac Biskupi w Kielcach – tu pojawia się duch chłopca i kobiety w czerni

Kielce szczycą się posiadaniem jednego z najpiękniejszych zamków wczesnobarokowych – Pałacem Biskupim.

Prawie czterystuletni zamek ten zbudował biskup Jakub Zadzika. Człowiek ten był znanym dyplomatą, który doradzał aż dwóm królom: Zygmuntowi III i Władysławowi IV.

W zamku tym, oprócz wspaniałych dzieł sztuki, można ponoć spotkać i wiele duchów…

KRÓTKIE DZIEJE ZAMKU W KIELCACH

Jakub Zadzik był wcześniej nie tylko dyplomatą, ale i kanclerzem. Niestety, na skutek intryg na dworze królewskim oraz pomówień, Zadzik popadł w niełaskę. Odsunięto go od władzy i mianowano go biskupem krakowskim.

Zadzik tęsknił za życiem w pięknym zamku ujazdowski, dlatego postanowił zbudować zamek, który można obecnie podziwiać w Kielcach.

Zamek był budowany i przyozdabiany przez wybitnych i utalentowanych budowniczych, kamieniarzy i malarzy. Wkrótce w reprezentacyjnych, pełnych przepychu salach uprawiano polityczne dysputy.

Biskup nie cieszył się swoim zamkiem zbyt długo. Stracił go po roku rezydowania w nim. Po jego śmierci zamek przechodził z rąk do rąk. W jednym z jego skrzydeł była nawet szkoła wyższa. Obecnie jest tam muzeum

DUCHY W ZAMKU W KIELCACH

W zamku w Kielcach można zobaczyć rozmaite duchy. Nie pojawiają się one może zbyt często, jednakże można nacieszyć się ich sporą rozmaitością.

Na przykład w zamku znajduje się obraz kobiety odzianej w czarną suknię. Ma ona intensywne, żywe, wręcz hipnotyzujące spojrzenie. Niektórzy ludzie, w tym jeden z pracowników zamku byli świadkami pojawiania się ducha tej kobiety na terenie zamku. Zjawa ta znika gwałtownie po zapaleniu światła. Nie wiadomo, kim była kobieta z obrazu.

W skrzydle zamku, gdzie niegdyś mieściła się szkoła, zobaczyć można ducha chłopca. Ubrany jest on w granatowy surdut i białe spodnie, strój, w który niegdyś odziewali się żakowie. Duch ten nie obawia się światła.

Według historii zamkowych w miejscu tym niegdyś zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Jeden ze studentów zanadto zbliżył się do płonącego kominka, przez co zapłonęło jego ubranie. Młodzieniec ten niestety zmarł. Być może zjawa jest jego duchem?

Jeśli odwiedzisz zamek w Kielcach, możesz zobaczyć nie tylko duchy, ale i piękne gobeliny kunsztownie rzeźbione meble i wspaniałą kolekcję obrazów Witkacego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Józefa Szermentowskiego.

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.magia-zycia.com.pl