ZJAWA HUSARZA W RUINACH ZAMKU WE WSI UJAZD – nawiedzone zamki

Zamek we wsi Ujazd

Zamek we wsi Ujazd jest ponoć nawiedzony

W małej wiosce Ujazd na terenie byłego kieleckiego, można zobaczyć ruiny niegdyś potężnego i bogatego zamku, zwanego Krzyżtopór.

Za dawnych czasów była to rezydencja rodu Ossolińskich.

Miał to być ród niezwykle bogaty i podobnie stary, jak dynastia Piastów.

W ruinach tegoż zamku niektórzy widują ducha tajemniczego husarza i ducha Białej Damy…

KRÓTKA HISTORIA ZAMKU WE WSI UJAZD

Zamek ten został wzniesiony przez Krzysztofa Ossolińskiego. Był to człowiek niebywale światły i wykształcony. Studiował na kilku zagranicznych uniwersytetach. Gdy wrócił, król powierzył mu ważne urzędy, jednak Ossoliński zrzekł się ich, gdyż wolał zaczytywać się w książkach o interesujących go tematach.

Jednym z wielkich zamiłowań Krzysztofa Ossolińskiego była magia, astrologia i Kabała. Całą rezydencję więc kazał zbudować według jej zasad. A więc zamek miał cztery skrzydła, gdyż są 4 pory roku, cztery kwartały. Ponadto w zamku było 12 wielkich sal, gdyż tyle właśnie mamy miesięcy. Ponadto w potężnym tym gmachu miało być tyle komnat, ile jest tygodni w roku i 36 okien z uwagi na to, że mamy 365 dni w roku.

Jak widać z powyższego opisu, wielkie to było zamczysko.

Zamek we wsi Ujazd nie tylko mógł się poszczycić wielkością, ale i niespotykanym przepychem. Pełen był luster z Wenecji, perskich dywanów, szyb z kryształu, adamaszków i marmurów. Nawet w stajniach były lustra weneckie dla koni i żłoby z marmuru.

Szczytem zaś wspaniałości miał być szklany sufit, który był dnem olbrzymiego akwarium pełnego kolorowych, egzotycznych ryb. Było więc co podziwiać w zamku Krzyżtopór.

Niestety, Ossoliński zmarł niecały rok po zamieszkaniu w swojej cudownej rezydencji. 10 lat później gmach ten został splądrowany przez Szwedów i nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. Tak powoli niszczał, opuszczony przez swych mieszkańców, oprócz widmowego husarza…

WIDMOWY RYCERZ W ZAMKU WE WSI UJAZD

Wiele osób twierdzi, że udało im się zobaczyć nocą ducha tajemniczego rycerza na karym koniu, w tym panu Jarosławowi S. z żoną.

Małżeństwo przebywając w okolicy postanowiło zwiedzić zamek. Mieli zobaczyć go rano, ale że była pełnia i noc przez to była jasna, postanowili nie czekać ze swoim zamiarem do poranka. Wówczas i oni zobaczyli ducha rycerza.

Nie tylko oni jednak mogli zobaczyć to tajemnicze zjawisko. Również starzy mieszkańcy Ujazdu wspominali o tym widmie.

Natomiast stare kroniki Krzyżtoporu wspominają też o innym duchu błąkającym się wśród zamkowych ruin – o Białej Damie.

Odwiedź ruiny zamku we wsi Ujazd. Poczuj tajemniczą atmosferę tego miejsca. Może i tobie uda się zobaczyć duchy żyjących tu niegdyś ludzi?

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.magia-zycia.com.pl