CZARNA DAMA Z LESKA – duch smutnej wdowy w zamku w Lesku

zamek Lesko

W zamku w Lesku straszy duch tragicznie zmarłej wdowy

Lesko to miejscowość położona na wzgórzu, wokół którego wije się San.

Lesko ma wiele wartych zwiedzenia zabytków. Wśród nich jest też zamek.

Zamek ten w XVI wieku został zbudowany przez wojewodę krakowskiego Piotra Kmitę.

I w tym zamku oraz w  jego okolicach od setek lat liczni ludzie widywali smutnego ducha tragicznie zmarłej wdowy…

 

DUCH CZARNEJ DAMY W ZAMKU W LESKU LUBI PUBLICZNOŚĆ

Widywany duch ma postać młodej i szczupłej, odzianej w czarne szaty i wdowi welon kobiety. Ducha tego często widywała służba tego zamku.

Nie tylko jednak służących przerażało tajemnicze, ponure widmo. O pojawieniu się zjawy donosiła też pisarka, która żyła na przełomie XVII i XVIII wieku, Anna Ponimirska.

Według jej zapisków duch ten pojawił się wieczór Trzech Króli w 1702 roku podczas wielkiej imprezy, na której obecni byli liczni przedstawiciele szlachty, ich służba i grajkowie.

Goście na widok dziwnej kobiety zamilkli, ucichła też orkiestra. Rozstąpiono się przed nią. Nikt jej nie znał i nikt nie wiedział, skąd przybyła. Goście jednak podświadomie czuli, że jest w niej coś przerażającego. Grozy dodał wiatr, który zgasił niektóre świece.

Czarna Dama przeszła przez całą salę, po czym znikła przenikając przez zamknięte drzwi. Widząc te przerażający spektakl kilka pań z wrażenia zemdlało.

Ludzie zaczęli wzywać pomocy.

Jedynie gospodarz zachował zimną krew każąc pozamykać dokładnie wszystkie drzwi i przeszukać korytarze. Nikogo jednak nie znaleziono, jakby tajemnicza kobieta rozpłynęła się w powietrzu, a na śniegu wokół zamku nie było żadnych śladów stóp.

Inną, żyjącą w czasach już nam współczesnych osobą, która spotkała ducha nieszczęśliwej kobiety był przed wojną pewien ślusarz, któremu kazano wymienić zamki.

Pracując usłyszał skrzypienie otwieranych drzwi. Nie zwrócił jednak na nie uwagi, gdy nagle, jakby spod ziemi, wyrosła przed nim postać kobiety odzianej w czerń. Pomyślał on, że pewnie jest to jednak z właścicielek tego zamku, jednakże nagle ona rozpłynęła się w powietrzu. Zrozumiał wtedy, że miał do czynienia z duchem.

 

KIM BYŁA CZARNA DAMA ZA ŻYCIA

Zamek w Lesku

Zamek w Lesku jest dziś hotelem

Czarna Dama pojawia się już od czasu Kmitów. Była ponoć żoną jednego z nich. Bardzo go kochała, jednakże ukochany zginął na wojnie. Cierpiąca kobieta przysięgła, że nigdy już nie uszczęśliwi się poprzez kolejne małżeństwo i na zawsze pozostanie w żałobie.

Rzeczywiście, była niegdyś taka kobieta, jednakże żyła w innej, niedalekiej zamku rezydencji Kmitów, w zamku w Sobieniu. Zamek ten jednak spłonął w 1474 roku. W tragicznym pożarze zginęła też żywcem spalona młoda wdowa.

Po tym Kmitowie zbudowali zamek w Lesku, a za nimi podążyła ich zmarła przodkini.

Kto wie, może kiedy odwiedzisz zamek w Lesku ujrzysz ją i ty?

Marta Pyrchała-Zarzycka

www.magia-zycia.com.pl